IHLP8787MZER470M5A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHLP8787MZER470M5A
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
22 mm x 13 mm x 22 mm
Datasheet
Download
Description
IHLP-8787MZ-5A 47 20% ER E3
Stock
239
In Stock :
239
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
9 Weeks
Failure Rate :
Not Required
Series Resistance :
17.7 mΩ
Product Length (mm) :
22.78(mm)
Product Type :
Fixed Inductors
Features :
Height - Seated (Max) :
0.512 (13.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
10A
Surface Mount :
yes
Qualification :
AEC-Q200
Rad Hardened :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height :
13 mm
Package Length :
22.48 mm
Package Width :
22 mm
DC Resistance (DCR) :
17.7 mΩ
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Tape and Reel
Shielded :
yes
Product Height (mm) :
13(mm)
Series :
IHLP8787
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Technology :
Wirewound
Material - Core :
Metal Composite
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Supplier Device Package :
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Product Width :
22 mm
Rated Current-Max :
13.5 A
Min Operating Temperature :
-55 °C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Category :
Power Inductors - SMD
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Inductance :
47 uH
Product :
Power Inductors
Length :
22 mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
47 µH
Tradename :
IHLP
RMS Current (Irms) :
13.5 A
Core Material :
Powdered Iron
Mounting Style :
PCB Mount
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Application :
Automotive
Vishay
Tolerance (+ or -) :
20%
Diameter :
Test Frequency :
0.1(MHz)
Q @ Freq :
Saturation Current :
10 A
Product Length :
22 mm
RoHS :
Compliant
Tolerance :
20 %
Product Height :
13mm
HTS Code :
Package / Case :
22 mm x 13 mm x 22 mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Product Status :
Active
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Self Resonant Frequency :
2.99(TYP)(MHz)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Brand :
Case Size :
8787
Termination :
Standard
Package Height :
13 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Military Standard :
Not Required
Type :
Power Choke
Current Rating (Amps) :
13.5 A
Frequency - Self Resonant :
2.99MHz
Termination Style :
SMD/SMT
Schedule B :
8504500000, 8504500000/8504500000/8504500000/8504500000/8504500000
Max Operating Temperature :
155 °C
Inductance Tolerance :
± 20%
Ratings :
Number of Terminals :
2
Product Depth (mm) :
22.3(mm)
Construction :
RECTANGULAR
DC Resistance :
0.0177(ohm)
Size / Dimension :
0.885 L x 0.866 W (22.48mm x 22.00mm)
Case/Size Code :
Core Type :
Molded
Reach Compliance Code :
Compliant
Width :
22 mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Introducing Fixed Inductors Vishay / Dale IHLP8787MZER470M5A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:22 mm x 13 mm x 22 mm, Type:Power Choke, Operating Temperature:-55°C ~ 155°C, IHLP8787MZER470M5A pinout, IHLP8787MZER470M5A datasheet PDF, IHLP8787MZER470M5A amp .Beyond Fixed Inductors Vishay / Dale IHLP8787MZER470M5A ,we also offer 744029002, 74479887310A, 744025100, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Dale IHLP8787MZER470M5A
IHLP8787MZER470M5A datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD