IHLP8787MZER470M51
Mfr.Part #
IHLP8787MZER470M51
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 47UH 13.5A 17.7MOHM SM
Stock
12
In Stock :
12
DC Resistance (DCR) :
17.7mOhm Max
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
10A
Mounting Style :
PCB Mount
Rad Hardened :
No
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating (Amps) :
13.5 A
Construction :
Shielded
Shielding :
Shielded
Technology :
Wirewound
Termination Style :
SMD/SMT
RMS Current (Irms) :
13.5 A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Saturation Current :
10 A
Type :
Molded
DC Resistance :
0.0177(ohm)
Product :
Power Inductors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Case/Size Code :
8787
Vishay
Termination :
Standard
Number of Functions :
1
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Product Height (mm) :
13(mm)
Package Length :
22.48 mm
Material - Core :
Series :
IHLP-8787MZ-51
Package Width :
22 mm
Length :
22 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Rated Current-Max :
13.5 A
Product Category :
Power Inductors - SMD
Tolerance :
±20%
Width :
22 mm
Case Size :
8787
Tolerance (+ or -) :
20%
Test Frequency :
0.1(MHz)
Package :
Digi-Reel?
Product Length :
22 mm
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.885" L x 0.866" W (22.48mm x 22.00mm)
Package Height :
13 mm
Product Width :
22 mm
Features :
Self Resonant Frequency :
2.99(TYP)(MHz)
Frequency - Self Resonant :
2.99MHz
Product Length (mm) :
Core Material :
Powdered Iron
Failure Rate :
Not Required
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Tradename :
IHLP
RECTANGULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Q @ Freq :
Core Type :
Molded
Product Depth (mm) :
22.3(mm)
Inductance :
47 µH
Inductance-Nom (L) :
47 µH
Packing Method :
TR, 13 INCH
Brand :
Inductance Tolerance :
± 20%
yes
RoHS :
Details
Height :
13 mm
Packaging :
Tape and Reel
Diameter :
Package / Case :
Nonstandard
Mounting Type :
Surface Mount
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Ratings :
Application :
COMMERCIAL
Military Standard :
Not Required
Vishay / Dale IHLP8787MZER470M51
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD