IHLP8787MZER3R3M51
Mfr.Part #
IHLP8787MZER3R3M51
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 3.3UH 49A 1.77MOHM SMD
Stock
448
In Stock :
448
Fixed Inductors
Product :
Power Inductors
RoHS :
Details
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
12.8MHz
Package :
Digi-Reel?
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Material - Core :
DC Resistance (DCR) :
1.77mOhm Max
Length :
22 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Product Type :
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
3.3 µH
Termination :
Standard
Package / Case :
Nonstandard
Saturation Current :
41 A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating (Amps) :
49 A
Features :
Test Frequency :
100 kHz
Vishay
Package Width :
22 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Width :
22 mm
Q @ Freq :
Number of Terminals :
2
Tradename :
IHLP
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Series :
IHLP-8787MZ-51
Height :
13 mm
Current - Saturation (Isat) :
41A
Package Height :
13 mm
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.885" L x 0.866" W (22.48mm x 22.00mm)
Product Length :
22.48
Package Length :
22.48 mm
Application :
COMMERCIAL
TR, 13 INCH
Mounting Style :
PCB Mount
Diameter :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Self Resonant Frequency :
12.8 MHz
Shielding :
Shielded
Core Material :
Composite
RMS Current (Irms) :
49 A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Inductance :
3.3 µH
Case/Size Code :
8787
Product Category :
Power Inductors - SMD
ECCN Code :
EAR99
Brand :
Tolerance :
±20%
Core Type :
Molded
Rated Current-Max :
49 A
Construction :
Shielded
Factory Lead Time :
9 Weeks
Product Width :
22 mm
Product Status :
Active
DC Resistance :
Vishay / Dale IHLP8787MZER3R3M51
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD