IHLP8787MZER330M51
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHLP8787MZER330M51
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
22 mm x 13 mm x 22 mm
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 33UH 15.5A 15.4MOHM SM
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance :
0.0154(ohm)
Self Resonant Frequency :
3.01(TYP)(MHz)
Height :
13 mm
Material - Core :
Core Material :
Powdered Iron
Brand :
Product Depth (mm) :
22.3(mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
yes
Core Type :
Molded
Product Status :
Active
Product Type :
Fixed Inductors
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
JESD-609 Code :
e3
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
15.4mOhm Max
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Q @ Freq :
Package Length :
22.48 mm
Ratings :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Functions :
1
Vishay
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance (+ or -) :
20%
RMS Current (Irms) :
15.5 A
Saturation Current :
10.5 A
Construction :
Shielded
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Package / Case :
22 mm x 13 mm x 22 mm
Tolerance :
20 %
Width :
22 mm
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Application :
COMMERCIAL
Type :
Power Choke
Tradename :
IHLP
Failure Rate :
Not Required
Case/Size Code :
8787
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Length (mm) :
22.78(mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Mounting Style :
PCB Mount
Package Width :
22 mm
Case Size :
8787
HTS Code :
Military Standard :
Not Required
Product Height (mm) :
13(mm)
Product :
Power Inductors
Inductance :
33 uH
Length :
22 mm
Technology :
Wirewound
Rad Hardened :
No
Diameter :
Inductance Tolerance :
± 20%
Size / Dimension :
0.885 L x 0.866 W (22.48mm x 22.00mm)
Frequency - Self Resonant :
3.01MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminals :
2
Product Length :
22 mm
Rated Current-Max :
15.5 A
Shielding :
Shielded
Features :
Termination :
Standard
Product Category :
Power Inductors - SMD
Series :
IHLP8787
ECCN Code :
EAR99
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
0.1(MHz)
Product Width :
22 mm
Packaging :
Tape and Reel
Supplier Device Package :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
33 µH
Current - Saturation (Isat) :
10.5A
Package Height :
13 mm
Height - Seated (Max) :
0.512 (13.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Current Rating (Amps) :
15.5 A
Introducing Fixed Inductors Vishay / Dale IHLP8787MZER330M51 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:22 mm x 13 mm x 22 mm, Type:Power Choke, Operating Temperature:-55°C ~ 155°C, IHLP8787MZER330M51 pinout, IHLP8787MZER330M51 datasheet PDF, IHLP8787MZER330M51 amp .Beyond Fixed Inductors Vishay / Dale IHLP8787MZER330M51 ,we also offer 744029002, 74479887310A, 744025100, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Dale IHLP8787MZER330M51
IHLP8787MZER330M51 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD