IHLP8787MZER2R2M51
Mfr.Part #
IHLP8787MZER2R2M51
Package / Case
22 mm x 13 mm x 22 mm
Description
FIXED IND 2.2UH 58A 1.25MOHM SMD
Stock
189
In Stock :
189
Packaging :
Tape and Reel
Size / Dimension :
0.885 L x 0.866 W (22.48mm x 22.00mm)
Product Length (mm) :
22.78(mm)
Shielded
Product Height (mm) :
Product Width :
22 mm
Product Status :
Active
Product Depth (mm) :
22.3(mm)
Package / Case :
22 mm x 13 mm x 22 mm
Case/Size Code :
8787
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Case Size :
8787
+ 155 C
Technology :
Standard
Tolerance (+ or -) :
20%
Package Width :
22 mm
Frequency - Self Resonant :
17.5MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package Height :
13 mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Failure Rate :
Not Required
Current Rating (Amps) :
58 A
Type :
Power Choke
Features :
Rad Hardened :
No
Package Length :
22.48 mm
DC Resistance :
0.00125(ohm)
Height :
13 mm
Material - Core :
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Military Standard :
Not Required
Height - Seated (Max) :
0.512 (13.00mm)
Application :
COMMERCIAL
Inductance-Nom (L) :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
RoHS :
Details
Vishay
Rated Current-Max :
58 A
DC Resistance (DCR) :
1.25mOhm Max
RMS Current (Irms) :
58 A
Self Resonant Frequency :
17.5(MHz)
Inductance :
2.2 uH
Current - Saturation (Isat) :
48A
Product Height :
13mm
Product Length :
Saturation Current :
48 A
Length :
22 mm
Diameter :
Schedule B :
Width :
22 mm
Product Category :
Power Inductors - SMD
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Test Frequency :
0.1(MHz)
Core Material :
Powdered Iron
Tolerance :
20 %
Shielding :
Introducing Fixed Inductors Vishay / Dale IHLP8787MZER2R2M51 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:22 mm x 13 mm x 22 mm, Operating Temperature:-55°C ~ 155°C, Type:Power Choke, Mounting Type:Surface Mount, IHLP8787MZER2R2M51 pinout, IHLP8787MZER2R2M51 datasheet PDF, IHLP8787MZER2R2M51 amp .Beyond Fixed Inductors Vishay / Dale IHLP8787MZER2R2M51 ,we also offer 744029002, 74479887310A, 744025100, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Dale IHLP8787MZER2R2M51
IHLP8787MZER2R2M51 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD