IHLP8787MZER220M51
Mfr.Part #
IHLP8787MZER220M51
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 22UH 17.5A 10.8MOHM SM
Stock
177
In Stock :
177
Fixed Inductors
Length :
22 mm
Product Status :
Active
Core Type :
Molded
Package :
Digi-Reel?
Factory Lead Time :
9 Weeks
Frequency - Self Resonant :
3.88MHz
Number of Terminals :
2
Current - Saturation (Isat) :
16A
Features :
Construction :
Shielded
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielded :
yes
Packaging :
MouseReel
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Inductance Tolerance :
± 20%
Diameter :
Number of Functions :
1
Package Length :
22.48 mm
Inductance-Nom (L) :
22 µH
Size / Dimension :
0.885" L x 0.866" W (22.48mm x 22.00mm)
Package / Case :
Nonstandard
Package Width :
22 mm
Tolerance :
±20%
Saturation Current :
16 A
Rated Current-Max :
17.5 A
Product Width :
22 mm
HTS Code :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Case/Size Code :
8787
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Package Height :
13 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Tradename :
IHLP
Current Rating (Amps) :
17.5 A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product :
Power Inductors
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Width :
22 mm
Q @ Freq :
TR, 13 INCH
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Shielding :
Product Type :
Fixed Inductors
Series :
IHLP-8787MZ-51
Test Frequency :
100 kHz
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Ratings :
DC Resistance :
0.0108 Ω
Brand :
Inductance :
22 µH
Product Length :
22 mm
Height :
13 mm
Product Category :
Power Inductors - SMD
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Vishay
Application :
COMMERCIAL
Self Resonant Frequency :
3.88 MHz
DC Resistance (DCR) :
10.8mOhm Max
Termination Style :
SMD/SMT
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Type :
Molded
RMS Current (Irms) :
17.5 A
Termination :
Standard
Vishay / Dale IHLP8787MZER220M51
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD