IHLP8787MZER1R0M51
Mfr.Part #
IHLP8787MZER1R0M51
Package / Case
22 mm x 13 mm x 22 mm
Description
FIXED IND 1UH 69A 890U OHM SMD
Stock
60
In Stock :
60
RMS Current (Irms) :
69 A
Packaging :
MouseReel
Diameter :
Vishay
Tradename :
IHLP
RoHS :
Details
Package Width :
22 mm
Package / Case :
22 mm x 13 mm x 22 mm
HIGH CURRENT INDUCTOR
Mounting Style :
PCB Mount
Saturation Current :
71 A
Number of Terminals :
2
DC Resistance (DCR) :
890µOhm Max
Shielding :
Shielded
Termination :
Standard
Product :
Power Inductors
ECCN Code :
EAR99
Brand :
Frequency - Self Resonant :
25.7MHz
Inductance :
1 uH
Max DC Current :
69 A
DC Resistance :
0.00089 Ω
Width :
22 mm
Package Height :
13 mm
Product Width :
22 mm
Current - Saturation (Isat) :
71A
Test Frequency :
100 kHz
Current Rating (Amps) :
69 A
Size / Dimension :
0.885 L x 0.866 W (22.48mm x 22.00mm)
yes
Max Operating Temperature :
155 °C
Material - Core :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Supplier Device Package :
Inductance-Nom (L) :
1 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package Length :
22.48 mm
Product Type :
Series :
IHLP8787
Product Status :
Active
Construction :
Shielded
Case/Size Code :
8787
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Power Inductors - SMD
Q @ Freq :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Reach Compliance Code :
Unknown
Height - Seated (Max) :
0.512 (13.00mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height :
13 mm
Application :
COMMERCIAL
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Rated Current-Max :
69 A
Factory Lead Time :
9 Weeks
WRAPAROUND
Product Length :
Length :
22 mm
Features :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Tolerance :
20 %
Mounting Type :
Surface Mount
Self Resonant Frequency :
25.7 MHz
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Wirewound
Introducing Fixed Inductors Vishay / Dale IHLP8787MZER1R0M51 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:22 mm x 13 mm x 22 mm, Operating Temperature:-55°C ~ 155°C, Mounting Type:Surface Mount, Type:Wirewound, IHLP8787MZER1R0M51 pinout, IHLP8787MZER1R0M51 datasheet PDF, IHLP8787MZER1R0M51 amp .Beyond Fixed Inductors Vishay / Dale IHLP8787MZER1R0M51 ,we also offer 744029002, 74479887310A, 744025100, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Dale IHLP8787MZER1R0M51
IHLP8787MZER1R0M51 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD