IHLP8787MZER150M51
Mfr.Part #
IHLP8787MZER150M51
Description
FIXED IND 15UH 23.5A 6.11MOHM SM
Stock
436
In Stock :
436
Fixed Inductors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Height (mm) :
13(mm)
Package Height :
13 mm
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
RoHS :
Details
Core Type :
Molded
Self Resonant Frequency :
4.71(TYP)(MHz)
Tolerance (+ or -) :
20%
Q @ Freq :
Supplier Device Package :
Shielding :
Shielded
Package :
Digi-Reel?
Product Width :
22 mm
Length :
22 mm
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
RMS Current (Irms) :
23.5 A
Rad Hardened :
No
Termination :
Standard
Series :
IHLP-8787MZ-51
Size / Dimension :
0.885" L x 0.866" W (22.48mm x 22.00mm)
Number of Terminals :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Width :
22 mm
Diameter :
Tradename :
IHLP
Material - Core :
Failure Rate :
Not Required
HTS Code :
Current - Saturation (Isat) :
24A
DC Resistance (DCR) :
6.11mOhm Max
Core Material :
Powdered Iron
Brand :
Application :
COMMERCIAL
Military Standard :
Not Required
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
4.71MHz
Surface Mount :
yes
Product Type :
Fixed Inductors
Construction :
Shielded
Technology :
Wirewound
Package / Case :
Nonstandard
Product Depth (mm) :
22.3(mm)
Number of Functions :
1
Product :
Power Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Height :
13 mm
Inductance :
15 µH
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated Current-Max :
23.5 A
Inductance-Nom (L) :
15 µH
Tolerance :
±20%
Product Status :
Active
Inductance Tolerance :
Product Length (mm) :
22.78(mm)
Package Length :
22.48 mm
Termination Style :
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Saturation Current :
24 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Case Size :
8787
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package Width :
22 mm
Current Rating (Amps) :
23.5 A
Product Length :
22.48 mm
Mounting Style :
PCB Mount
DC Resistance :
0.00611(ohm)
Surface Mount
Vishay
Features :
Test Frequency :
0.1(MHz)
Packaging :
Tape and Reel
Product Category :
Power Inductors - SMD
Case/Size Code :
8787
Vishay / Dale IHLP8787MZER150M51
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD