IHLP8787MZER101M51
Mfr.Part #
IHLP8787MZER101M51
Description
FIXED IND 100UH 9.1A 39.4MOHM SM
Stock
428
In Stock :
428
Tolerance :
±20%
Package Length :
22.48 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielded :
yes
Q @ Freq :
Package :
Digi-Reel?
Package Width :
22 mm
Features :
Inductance-Nom (L) :
100 µH
Test Frequency :
0.1(MHz)
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Saturation Current :
7 A
Product Length (mm) :
22.78(mm)
Case/Size Code :
8787
Product Category :
Power Inductors - SMD
Application :
COMMERCIAL
Inductance :
100 µH
Self Resonant Frequency :
2.01(TYP)(MHz)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Length :
8787
Current Rating (Amps) :
9.1 A
Case Size :
Rad Hardened :
No
Core Type :
Molded
Width :
22 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Military Standard :
Not Required
Brand :
Product Depth (mm) :
22.3(mm)
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.885" L x 0.866" W (22.48mm x 22.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Type :
Surface Mount
Product Width :
22 mm
Tolerance (+ or -) :
20%
Length :
22 mm
Diameter :
Frequency - Self Resonant :
2.01MHz
Ratings :
Series :
IHLP-8787MZ-51
Product Height (mm) :
13(mm)
Termination :
Standard
Material - Core :
DC Resistance (DCR) :
39.4mOhm Max
Termination Style :
SMD/SMT
Reach Compliance Code :
Unknown
Failure Rate :
Not Required
Product Status :
Active
Product :
Power Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Packaging :
Tape and Reel
Technology :
Wirewound
Shielding :
Shielded
Vishay
Tradename :
IHLP
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Inductance Tolerance :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
HTS Code :
Height :
13 mm
ECCN Code :
EAR99
Package Height :
13 mm
Rated Current-Max :
9.1 A
Current - Saturation (Isat) :
7A
RoHS :
Details
RMS Current (Irms) :
9.1 A
Core Material :
Powdered Iron
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Product Type :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
DUAL ENDED
DC Resistance :
0.0394(ohm)
Vishay / Dale IHLP8787MZER101M51
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD