IHLP6767GZERR56M01
Mfr.Part #
IHLP6767GZERR56M01
Description
FIXED IND 560NH 56A 1.05MOHM SMD
Fixed Inductors
RMS Current (Irms) :
56A
Test Frequency :
100kHz
Size / Dimension :
0.675Lx0.675W 17.15mmx17.15mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DUAL ENDED
HTS Code :
Inductor Application :
DC-DC Converter
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Height :
7mm
Mount :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Nonstandard
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
Molded
Packing Method :
TR, 13 INCH
DC Resistance (DCR) :
1.05mOhm Max
Pbfree Code :
yes
Self Resonant Frequency :
2MHz
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case/Size Code :
Inductance Tolerance :
20%
Core Material :
Composite, Metal
Mounting Type :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Current Rating :
56A
Depth :
17.15mm
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
560nH
Number of Pins :
2
Resistance :
910μOhm
Series :
IHLP-6767GZ-01
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
88A
Published :
Vishay / Dale IHLP6767GZERR56M01
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD