IHLP5050FDER8R2M51
Mfr.Part #
IHLP5050FDER8R2M51
Description
FIXED IND 8.2UH 13.2A 14.12 MOHM
Height :
6.4mm
Pbfree Code :
yes
Max DC Current :
7.6A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Mount :
DC Resistance (DCR) :
14.12mOhm Max
Size / Dimension :
0.522Lx0.508W 13.26mmx12.90mm
Inductance :
8.2μH
Current - Saturation :
7.6A
Series :
IHLP-5050FD-51
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, 13 INCH
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Core Material :
Composite
Depth :
12.9mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
10.3MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Shielding :
yes
Height Seated (Max) :
0.252 6.40mm
Test Frequency :
100kHz
Military Standard :
Not
Termination :
SMD/SMT
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
13.2A
Vishay / Dale IHLP5050FDER8R2M51
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD