IHLP5050FDER7R8M5A
Mfr.Part #
IHLP5050FDER7R8M5A
Description
FIXED IND 7.8UH 13.5A 13.48 MOHM
Fixed Inductors
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Nonstandard
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Construction :
RECTANGULAR
Depth :
12.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height :
6.4mm
Current - Saturation :
8.5A
Published :
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Core Material :
Composite
Size / Dimension :
0.522Lx0.508W 13.26mmx12.90mm
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Mount :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
13.6MHz
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Inductance :
7.8μH
Current Rating :
13.5A
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
13.48mOhm Max
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.252 6.40mm
Test Frequency :
100kHz
Shielding :
yes
Series :
IHLP-5050FD-5A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Functions :
1
Max DC Current :
8.5A
Termination :
SMD/SMT
Vishay / Dale IHLP5050FDER7R8M5A
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD