IHLP5050FDER6R8M5A
Mfr.Part #
IHLP5050FDER6R8M5A
Description
FIXED IND 6.8UH 14.2A 12.09 MOHM
Fixed Inductors
Military Standard :
Not
Frequency - Self Resonant :
13.4MHz
Depth :
12.9mm
Published :
Height :
6.4mm
Shielding :
yes
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
12.09mOhm Max
Packing Method :
TR, 13 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.522Lx0.508W 13.26mmx12.90mm
Core Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Type :
Molded
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Max DC Current :
8.7A
Series :
IHLP-5050FD-5A
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
14.2A
Package / Case :
Nonstandard
ECCN Code :
EAR99
Current - Saturation :
8.7A
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
100kHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.252 6.40mm
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Inductance :
6.8μH
Number of Functions :
1
HTS Code :
Vishay / Dale IHLP5050FDER6R8M5A
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD