IHLP5050FDER6R8M01
Mfr.Part #
IHLP5050FDER6R8M01
Description
FIXED IND 6.8UH 11.5A 14MOHM SMD
Series :
IHLP-5050FD-01
Current Rating :
11.5A
Number of Functions :
1
Inductance Tolerance :
20%
Core Material :
Composite, Ferrite, Metal
Tolerance :
±20%
Published :
Max DC Current :
16.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Self Resonant Frequency :
5MHz
Size / Dimension :
0.520Lx0.508W 13.20mmx12.90mm
Number of Pins :
2
Resistance :
13.1mOhm
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) :
14mOhm Max
Height :
6.5mm
Test Frequency :
100kHz
Depth :
12.9mm
Military Standard :
Not
RMS Current (Irms) :
11.5A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Inductance :
6.8μH
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Vishay / Dale IHLP5050FDER6R8M01
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD