IHLP5050FDER4R7M8A
Mfr.Part #
IHLP5050FDER4R7M8A
Description
IHLP-5050FD-8A 4.7 20% ER E3
Stock
521
In Stock :
521
Fixed Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Termination :
Standard
Material - Core :
Metal Composite
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product Width :
12.9 mm
Inductance :
4.7 µH
Packaging :
MouseReel
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Power Inductors - SMD
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
7.93mOhm Max
Length :
12.9 mm
Product Status :
Active
Package / Case :
Nonstandard
Current Rating (Amps) :
19.7 A
Product Type :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
ECCN Code :
EAR99
Height :
6.4 mm
Diameter :
Tradename :
IHLP
Package :
Digi-Reel?
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.530" L x 0.508" W (13.46mm x 12.90mm)
Series :
IHLP-5050FD-8A
Current - Saturation (Isat) :
18.5A
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height - Seated (Max) :
0.252" (6.40mm)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Core Material :
Composite
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Core Type :
Molded
RMS Current (Irms) :
19.7 A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Test Frequency :
100 kHz
Frequency - Self Resonant :
15.8MHz
Qualification :
AEC-Q200
Product Length :
13.3 mm
Product :
Power Inductors
Operating Temperature :
-55°C ~ 180°C
Self Resonant Frequency :
15.8 MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Q @ Freq :
Brand :
RoHS :
Details
Inductance Tolerance :
20
Features :
Application :
Automotive
Vishay
Type :
Width :
12.9 mm
Saturation Current :
18.5 A
Product Height :
6.4mm
Shielding :
Shielded
Vishay / Dale IHLP5050FDER4R7M8A
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD