IHLP5050FDER1R8M51
Mfr.Part #
IHLP5050FDER1R8M51
Description
FIXED IND 1.8UH 26A 2.94MOHM SMD
Current - Saturation :
22.5A
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Depth :
12.9mm
Core Material :
Composite
Termination :
SMD/SMT
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.522Lx0.508W 13.26mmx12.90mm
Series :
IHLP-5050FD-51
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
22.5A
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.252 6.40mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current Rating :
26A
DC Resistance (DCR) :
2.94mOhm Max
Shielding :
yes
Type :
Molded
Packing Method :
TR, 13 INCH
Inductance :
1.8μH
Military Standard :
Not
Test Frequency :
100kHz
Published :
Frequency - Self Resonant :
25.9MHz
Height :
6.4mm
Lead Free :
Lead Free
Vishay / Dale IHLP5050FDER1R8M51
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD