IHLP5050FDER100M8A
Mfr.Part #
IHLP5050FDER100M8A
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
IHLP-5050FD-8A 10 20% ER E3
Stock
971
In Stock :
971
Fixed Inductors
Type :
Reference Standard :
AEC-Q200
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.530" L x 0.508" W (13.46mm x 12.90mm)
Package Height :
6.4 mm
Frequency - Self Resonant :
10.7MHz
Product Height :
6.4mm
Current - Saturation (Isat) :
7.8A
Package :
Digi-Reel?
Product Length :
13.259 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
100 kHz
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Operating Temperature :
-55°C ~ 180°C
Rated Current-Max :
10.9 A
Inductance Tolerance :
± 20%
Tradename :
IHLP
Self Resonant Frequency :
10.7 MHz
Tolerance :
±20%
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Saturation Current :
7.8 A
Package Length :
13.259 mm
Product Category :
Power Inductors - SMD
Product Width :
12.9 mm
Product Status :
Active
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
MouseReel
Supplier Device Package :
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
12.1 A
Vishay
HTS Code :
Length :
12.9 mm
Qualification :
AEC-Q200
Material - Core :
Metal Composite
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Series :
IHLP-5050FD-8A
DC Resistance (DCR) :
17.76mOhm Max
Inductance :
10 µH
Features :
Case/Size Code :
5250
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Shielded :
yes
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
6.4 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Core Material :
Composite
Packing Method :
TR, 13 INCH
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
12.9 mm
Q @ Freq :
Height - Seated (Max) :
0.252" (6.40mm)
Inductance-Nom (L) :
10 µH
RMS Current (Irms) :
12.1 A
Product Type :
Fixed Inductors
DC Resistance :
0.01776 Ω
Diameter :
Ratings :
Package / Case :
Nonstandard
Application :
Automotive
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Details
Surface Mount :
yes
Mounting Style :
PCB Mount
Product :
Power Inductors
Package Width :
12.9 mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
Standard
Factory Lead Time :
8 Weeks
Brand :
Core Type :
Molded
Vishay / Dale IHLP5050FDER100M8A
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD