IHLP5050FDER100M51
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHLP5050FDER100M51
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 10.9A 17.76 MOHM
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Height :
6.4mm
Pbfree Code :
yes
Core Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
10.9A
Type :
Molded
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Published :
Factory Lead Time :
49 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 13 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
7.2A
Depth :
12.9mm
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.522Lx0.508W 13.26mmx12.90mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
10.7MHz
Military Standard :
Not
Shielding :
yes
Series :
IHLP-5050FD-51
Number of Functions :
1
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current - Saturation :
7.2A
Inductance :
10μH
Test Frequency :
100kHz
Height Seated (Max) :
0.252 6.40mm
Lead Free :
Lead Free
DC Resistance (DCR) :
17.76mOhm Max
Termination :
SMD/SMT
Vishay / Dale IHLP5050FDER100M51
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD