IHLP5050EZERR47MA1
Mfr.Part #
IHLP5050EZERR47MA1
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
IHLP-5050EZ-A1 .47 20% ER E3
Stock
390
In Stock :
390
Fixed Inductors
Test Frequency :
0.1 MHz
Package :
Digi-Reel?
Type :
Number of Functions :
1
Series :
IHLP-5050EZ-A1
Reach Compliance Code :
Unknown
DC Resistance :
0.0013 Ω
Packing Method :
TR, 13 INCH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package Height :
5 mm
Package Width :
12.9 mm
Shielded :
yes
Termination :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Features :
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Packaging :
MouseReel
HTS Code :
Brand :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Inductance :
470 nH
Size / Dimension :
0.530" L x 0.508" W (13.46mm x 12.90mm)
Surface Mount :
yes
Case/Size Code :
5050
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
Power Inductors
Product Status :
Active
Tradename :
IHLP
Current Rating (Amps) :
38 A
Qualification :
AEC-Q200
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
65A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Category :
Power Inductors - SMD
Shielding :
Shielded
Rated Current-Max :
38 A
Core Material :
Composite
Inductance-Nom (L) :
0.47 µH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Type :
Fixed Inductors
Reference Standard :
AEC-Q200
Vishay
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Ratings :
Material - Core :
Metal Composite
Q @ Freq :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
1.3mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.197" (5.00mm)
Package Length :
13.259 mm
Supplier Device Package :
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Nonstandard
RoHS :
Details
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Mounting Style :
PCB Mount
Core Type :
Molded
Vishay / Dale IHLP5050EZERR47MA1
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD