IHLP4040DZER1R5M01
Mfr.Part #
IHLP4040DZER1R5M01
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 15A 5.8 MOHM SMD
HTS Code :
Resistance :
5.3mOhm
DUAL ENDED
REACH SVHC :
Unknown
Series :
IHLP-4040DZ-01
Tolerance :
±20%
Depth :
10.3mm
Inductance Tolerance :
20%
Published :
Max DC Current :
27.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Number of Pins :
2
Core Material :
Composite, Ferrite, Metal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
54 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
RMS Current (Irms) :
15A
Package / Case :
Nonstandard
Test Frequency :
100kHz
Inductance :
1.5μH
Self Resonant Frequency :
5MHz
ECCN Code :
EAR99
Type :
Molded
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
5.8mOhm Max
Current Rating :
15A
Size / Dimension :
0.425Lx0.400W 10.80mmx10.16mm
Height :
4mm
Vishay / Dale IHLP4040DZER1R5M01
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD