IHLP4040DZER1R0M51
Mfr.Part #
IHLP4040DZER1R0M51
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 23.5A 3.07MOHM SMD
Test Frequency :
100kHz
Pbfree Code :
DUAL ENDED
Max DC Current :
24A
Inductance :
1μH
Size / Dimension :
0.425Lx0.400W 10.80mmx10.16mm
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Current - Saturation :
24A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, 13 INCH
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
54 Weeks
Depth :
10.3mm
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Frequency - Self Resonant :
37.2MHz
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
3.07mOhm Max
Current Rating :
23.5A
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
WRAPAROUND
Type :
Molded
Core Material :
Composite
Package / Case :
Nonstandard
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Series :
IHLP-4040DZ-51
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Vishay / Dale IHLP4040DZER1R0M51
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD