IHLP2525BDER4R7M01
Mfr.Part #
IHLP2525BDER4R7M01
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 4.5A 63 MOHM SMD
Fixed Inductors
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
DC Resistance (DCR) :
63mOhm Max
Current Rating :
4.5A
Resistance :
45.2mOhm
Shielding :
yes
Termination :
SMD/SMT
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Height :
2.4mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
4.7μH
Military Standard :
Not
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
10A
Size / Dimension :
0.270Lx0.255W 6.86mmx6.47mm
Test Frequency :
100kHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.094 2.40mm
Inductance Tolerance :
20%
Published :
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Self Resonant Frequency :
5MHz
Radiation Hardening :
No
Core Material :
Composite, Ferrite, Metal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RMS Current (Irms) :
4.5A
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
J BEND
Pbfree Code :
yes
Type :
Molded
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Depth :
6.72mm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
Nonstandard
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
Unknown
HTS Code :
Series :
IHLP-2525BD-01
Vishay / Dale IHLP2525BDER4R7M01
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD