IHLP1616BZERR22M5A
Mfr.Part #
IHLP1616BZERR22M5A
Description
FIXED IND 0.22UH 12.6 A 7.5 MOHM
Fixed Inductors
Reach Compliance Code :
Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Inductance :
220 nH
Qualification :
AEC-Q200
DC Resistance :
0.0075(ohm)
Reference Standard :
AEC-Q200
Number of Terminals :
2
Package :
Digi-Reel?
Product Length (mm) :
4.7(mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Inductance Tolerance :
± 20%
Package Width :
4.06 mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product :
Power Inductors
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Shielding :
Shielded
Packing Method :
TR, 13 INCH
Military Standard :
Not Required
Diameter :
Product Depth (mm) :
4.31(mm)
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Width :
4.06 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Self Resonant Frequency :
171(TYP)(MHz)
Technology :
Wirewound
Tolerance (+ or -) :
20%
Product Width :
4.06 mm
Package / Case :
Nonstandard
Product Type :
Fixed Inductors
Termination :
Standard
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Features :
Core Material :
Powdered Iron
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Test Frequency :
0.1(MHz)
Product Height (mm) :
2(mm)
Size / Dimension :
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
DC Resistance (DCR) :
7.5mOhm Max
Package Length :
4.06 mm
Brand :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Rated Current-Max :
12.6 A
Saturation Current :
12 A
Current Rating (Amps) :
12.6 A
Product Height :
2mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Product Category :
Power Inductors - SMD
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Active
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Length :
4.06 mm
Packaging :
MouseReel
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Product Length :
4.06 mm
Type :
Molded
Number of Functions :
1
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Case Size :
Series :
IHLP-1616BZ-5A
Rad Hardened :
No
Inductance-Nom (L) :
0.22 µH
Frequency - Self Resonant :
171MHz
JESD-609 Code :
e3
Q @ Freq :
Termination Style :
SMD/SMT
Vishay
Shielded :
yes
Height :
2 mm
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Current - Saturation (Isat) :
12A
Tradename :
IHLP
Core Type :
Molded
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Application :
Automotive
Tolerance :
±20%
Surface Mount :
yes
Ratings :
Case/Size Code :
Mounting Style :
PCB Mount
Failure Rate :
Not Required
Package Height :
2 mm
RMS Current (Irms) :
12.6 A
Material - Core :
Vishay / Dale IHLP1616BZERR22M5A
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD