IHLP1212AZEVR33M5A
Mfr.Part #
IHLP1212AZEVR33M5A
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1212 Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 330NH 5.85A 23.3 MOHM
Fixed Inductors
Core Material :
Composite
DC Resistance :
0.0233 Ω
Current Rating (Amps) :
5.85 A
Inductance-Nom (L) :
0.33 µH
Inductance :
330 nH
Rated Current-Max :
5.85 A
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
MouseReel
Product :
Power Inductors
Depth :
1mm
Test Frequency :
100 kHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension :
0.140" L x 0.130" W (3.56mm x 3.30mm)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielded :
yes
Product Width :
3.3 mm
Saturation Current :
5.05 A
Case/Size Code :
RMS Current (Irms) :
5.85 A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package Width :
3.302 mm
Product Category :
Power Inductors - SMD
Construction :
RECTANGULAR
Product Height :
Frequency - Self Resonant :
187MHz
Inductance Tolerance :
20
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Tradename :
IHLP
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
5.05A
Length :
3.56mm
Package/Case :
Features :
Shielding :
Shielded
Height :
1 mm
Product Type :
Fixed Inductors
Tolerance :
±20%
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Reach Compliance Code :
Unknown
Package Length :
3.302 mm
Self Resonant Frequency :
187 MHz
Width :
3.302 mm
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Product Length :
3.3 mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package Height :
1 mm
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Application :
Automotive
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Vishay
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Type :
Molded
Package :
Digi-Reel?
DC Resistance (DCR) :
23.3mOhm Max
Diameter :
Qualification :
AEC-Q200
Series :
IHLP
Material - Core :
Termination :
Standard
Number of Terminals :
2
Nonstandard
Product Status :
Active
Ratings :
Brand :
Vishay / Dale IHLP1212AZEVR33M5A
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD