IHLP1212AZEVR22M5A
Mfr.Part #
IHLP1212AZEVR22M5A
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1212 Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 220NH 7.72A 14.87MOHM
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
0.22 µH
Test Frequency :
100 kHz
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package Height :
1 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Digi-Reel?
Shielding :
Shielded
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Package Length :
3.302 mm
Series :
IHLP
Shielded :
yes
Height :
1 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
5.88A
Features :
Case/Size Code :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Diameter :
Application :
Automotive
Reference Standard :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Core Material :
Composite
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Construction :
RECTANGULAR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package/Case :
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Number of Functions :
1
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Depth :
1mm
Product Height :
Product :
Power Inductors
Length :
3.56mm
Inductance Tolerance :
20
Q @ Freq :
Product Type :
Fixed Inductors
Tolerance :
±20%
Brand :
Vishay
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
Standard
Qualification :
Current Rating (Amps) :
7.72 A
Core Type :
Molded
DC Resistance (DCR) :
14.87mOhm Max
Width :
3.302 mm
Product Category :
Power Inductors - SMD
Saturation Current :
5.88 A
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
RMS Current (Irms) :
7.72 A
Type :
Molded
Self Resonant Frequency :
225 MHz
Packaging :
MouseReel
Package Width :
3.302 mm
Size / Dimension :
0.140" L x 0.130" W (3.56mm x 3.30mm)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
220 nH
Product Length :
3.3 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Frequency - Self Resonant :
225MHz
RoHS :
Details
Material - Core :
Product Width :
3.3 mm
DC Resistance :
Rated Current-Max :
7.72 A
Surface Mount :
yes
Nonstandard
Vishay / Dale IHLP1212AZEVR22M5A
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD