IHDM1008BCEV3R0M20
Mfr.Part #
IHDM1008BCEV3R0M20
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Description
HIGH CURRENT THROUGH-HOLE INDUCT
Stock
127
In Stock :
127
Size / Dimension :
1.005" L x 0.816" W (25.53mm x 20.73mm)
Product :
Power Inductors
Series :
IHDM-1008BC-x0
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Core Material :
Iron
DC Resistance (DCR) :
0.95mOhm Max
Mounting Type :
Through Hole
Vishay
Type :
Wirewound
Packaging :
Bulk
Length :
25.53 mm
Ratings :
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 180 C
Inductance :
3 μH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Width :
21.75 mm
Material - Core :
Iron Powder
Package / Case :
Vertical, 2 PC Pin
Termination Style :
Solder Tab
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Termination :
Standard
Package :
Tray
Brand :
Self Resonant Frequency :
48 MHz
Q @ Freq :
Tolerance :
±20%
Product Type :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
169A
Product Status :
Active
Features :
Saturation Current :
169 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 180°C
Height - Seated (Max) :
0.896" (22.75mm)
Current Rating (Amps) :
57 A
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Frequency - Self Resonant :
48MHz
RoHS :
Details
Vishay / Dale IHDM1008BCEV3R0M20
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD