IHB5BV390K
Mfr.Part #
IHB5BV390K
Description
FIXED IND 39UH 16.2A 10 MOHM TH
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
36.83mm
Inductance :
39μH
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~130°C
IHB
Published :
Size / Dimension :
1.600Dia 40.64mm
Max DC Current :
27A
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
16.2A
Inductance Frequency - Test :
1kHz
DC Resistance (DCR) :
10mOhm Max
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
130°C
Height Seated (Max) :
1.450 36.83mm
Datasheets
IHB5BV390K
IHB5BV390K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD