IH10BQ5R0K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IH10BQ5R0K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial, Horizontal Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5UH 19A 10 MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Radial, Horizontal Cylinder
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.635Diax1.125L 16.13mmx28.58mm
Max DC Current :
19A
Length :
28.58mm
Inductance :
5μH
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
DC Resistance (DCR) :
10mOhm Max
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material - Core :
Ferrite
Series :
IH
Lead/Base Style :
Radial
Current Rating (Amps) :
19A
Current - Saturation :
25A
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
IH10BQ5R0K
Vishay / Dale IH10BQ5R0K
IH10BQ5R0K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD