IH03BQ5R0K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IH03BQ5R0K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial, Horizontal Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5UH 10A 15 MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.600Diax0.875L 15.24mmx22.23mm
DC Resistance (DCR) :
15mOhm Max
Lead Pitch :
12.7mm
Length :
22.23mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Horizontal Cylinder
Max DC Current :
10A
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Current - Saturation :
25A
Radiation Hardening :
No
Current Rating (Amps) :
10A
Type :
Wirewound
Material - Core :
Ferrite
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Inductance :
5μH
Series :
IH
Shielding :
Unshielded
Lead/Base Style :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Width :
12.7mm
Datasheets
IH03BQ5R0K
IH03BQ5R0K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD