IFX25001TSV10AKSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IFX25001TSV10AKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR VOLTAGE REG
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Terminations :
3
Mount :
Through Hole
Pin Count :
3
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Position :
Single
Radiation Hardening :
No
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Pins :
Number of Functions :
1
Max Operating Temperature :
125°C
Accuracy :
4 %
Max Output Current :
400mA
Quiescent Current :
100A
Polarity :
Positive
Package / Case :
TO-220
Nominal Output Voltage :
10V
Dropout Voltage :
250mV
Min Input Voltage :
10.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Type :
FIXED
Output Voltage 1 :
10V
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Output :
10V
Output Voltage Accuracy :
4 %
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Max Input Voltage :
40V
Max Supply Voltage :
40V
Current - Output :
400mA