IFX25001TC V85
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IFX25001TC V85
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 8.5V 400MA TO263-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage - Output (Min/Fixed) :
8.5V
Output Configuration :
Positive
RoHS Status :
RoHS Compliant
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Outputs :
1
Current - Quiescent (Iq) :
220μA
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 250mA
Voltage Tolerance-Max :
4%
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
3
Base Part Number :
IFX25001
Input Voltage Absolute-Max :
45V
ECCN Code :
EAR99
Dropout Voltage1-Nom :
0.25V
Number of Regulators :
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage1-Max :
8.84V
Width :
9.25mm
Input Voltage (Min) :
9V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PSRR :
60dB (100Hz)
Current - Output :
400mA
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Input (Max) :
40V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Published :
Terminal Pitch :
2.54mm
Terminal Position :
Single
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Supply (Max) :
30mA
Package / Case :
Surface Mount :
yes
Output Voltage 1 :
8.5V
Output Type :
FIXED
Pin Count :
4
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Datasheets
IFX25001TC V85
Infineon Technologies IFX25001TC V85
Fixed 2.54mm IFX25001 PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
IFX25001TC V85 Overview
An Cut Tape (CT) case is included with the delivery. There is a TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA case with the integrated voltage regulator. There are 3 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~125°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 400mAmp current output on this voltage regulator IC. It has a total of 4 pins on IC voltage regulator. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. It is IFX25001 for this regulator, just for your information.