IFX25001MEV33HTSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IFX25001MEV33HTSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 3.3V 400MA SOT223-4
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Pitch :
2.3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Current - Supply (Max) :
30mA
Dropout Voltage :
700mV
Min Input Voltage :
4.7V
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 300mA
Base Part Number :
IFX25001
Max Supply Voltage :
40V
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Mount :
Surface Mount
Published :
Nominal Output Voltage :
3.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Quiescent Current :
100A
Voltage - Input (Max) :
40V
Output Type :
FIXED
Width :
3.5mm
Pin Count :
4
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Number of Regulators :
1
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :
60dB (100Hz)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
4
Current - Quiescent (Iq) :
220μA
Halogen Free :
Not Halogen Free
Output Configuration :
Positive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage Accuracy :
4 %
Max Output Current :
400mA
Accuracy :
4 %
Output Voltage :
3.3V
Watchdog Timer :
No
Number of Pins :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage 1 :
3.3V
Length :
6.5mm
Infineon Technologies IFX25001MEV33HTSA1
Fixed 2.3mm IFX25001 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
IFX25001MEV33HTSA1 Overview
An Cut Tape (CT) case is included with the delivery. There is a TO-261-4, TO-261AA case with the integrated voltage regulator. There are 4 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~125°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. It has a total of 4 pins on IC voltage regulator. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 4 pins on the chip. It is IFX25001 for this regulator, just for your information. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 400mA. It operates in the 100A Quiescent Current state. The top supply voltage is 40V volts.
IFX25001MEV33HTSA1 Features
700mV dropout voltage