IFSC1008ABER2R2M01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IFSC1008ABER2R2M01
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 1.85A 90MOHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
IFSC-1008AB
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Inductance Tolerance :
20%
Published :
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
RMS Current (Irms) :
1.85A
Mount :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Inductance :
2.2μH
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
100kHz
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
2.2mm
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Current Rating :
1.85A
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Height :
1.2mm
Shielding :
yes
Package / Case :
Nonstandard
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Max DC Current :
2.15A
Tolerance :
±20%
Vishay / Dale IFSC1008ABER2R2M01
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD