IDW30E60AFKSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IDW30E60AFKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
IDW30E60 - SILICON POWER DIODE
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2V @ 30A
Supplier Device Package :
TO-247-3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 600V
Reverse Recovery Time :
143 ns
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
Current - Average Rectified (Io) :
60A DC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Packaging :
Tube
Package / Case :
Average Rectified Current :
60A
Mount :
Through Hole
Datasheets
IDW30E60AFKSA1
Infineon Technologies IDW30E60AFKSA1
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2V @ 30A -40°C~175°C 40μA @ 600V Tube TO-247-3 Through Hole
IDW30E60AFKSA1 Overview
Devices like this have an average rectified current of 60A volts.
IDW30E60AFKSA1 Features
an average rectified current of 60A volts
IDW30E60AFKSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
IDW30E60AFKSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB