IDT79RC32T351-100DH
Mfr.Part #
IDT79RC32T351-100DH
Package / Case
208-BFQFP
Description
IC MPU INTERPRISE 100MHZ 208QFP
1 Core 32-Bit
Ethernet :
10/100Mbps (1)
Speed :
100MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Additional Interfaces :
UART
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - I/O :
2.5V 3.3V
Package / Case :
208-BFQFP
Core Processor :
MIPS-II
USB :
USB 1.1 (1)
MIPS-II Microprocessor Interprise™ Series 79RC32 208-BFQFP
IDT79RC32T351-100DH Overview
With a packing size of 208-BFQFP, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~70°C TA. A Interprise™ series item. A MIPS-II processor is present in this CPU. The CPU contains SDRAM RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of UART. 2.5V 3.3V is the CPU's I/O address. You can search for variants of a microprocessor with 79RC32.