IDT79RC32T333-133DHI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IDT79RC32T333-133DHI
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
208-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC MPU INTERPRISE 133MHZ 208QFP
Manufacturer :
Product Category :
Microprocessors
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
79RC32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
Interprise™
Voltage - I/O :
2.5V 3.3V
RAM Controllers :
SDRAM
Packaging :
Tray
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
208-BFQFP
Additional Interfaces :
PCI, SPI, UART
Graphics Acceleration :
No
Core Processor :
MIPS-II
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Speed :
133MHz
MIPS-II Microprocessor Interprise™ Series 79RC32 208-BFQFP
IDT79RC32T333-133DHI Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 208-BFQFP. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around -40°C~85°C TA. In the Interprise™ series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. A total of SDRAM RAM controllers are used by this CPU. The microprocessor features interfaces PCI, SPI, UART for better service. At 2.5V 3.3V, the CPU runs its I/O. Search 79RC32 for variants of the embedded microprocessor.