IDT79R3041-33PF8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IDT79R3041-33PF8
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MPU MIPS-I 33MHZ 100TQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microprocessors
Graphics Acceleration :
No
RAM Controllers :
DRAM
Package / Case :
100-LQFP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Speed :
33MHz
Voltage - I/O :
5.0V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
0°C~85°C TC
Core Processor :
MIPS-I
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Base Part Number :
IDT79R3041
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Co-Processors/DSP :
System Control; CP0
Datasheets
IDT79R3041-33PF8
Intersil (Renesas Electronics Corporation) IDT79R3041-33PF8
MIPS-I Microprocessor IDT79R3041 100-LQFP
IDT79R3041-33PF8 Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 100-LQFP. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tape & Reel (TR). In the CPU, there are 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus width. It is important to understand the operating temperature around 0°C~85°C TC. Core-wise, this CPU has a MIPS-I processor. It has DRAM RAM controllers. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 5.0V. To find variants of the microprocessor, try searching with IDT79R3041.