IDT72V90823JG
Mfr.Part #
IDT72V90823JG
Package / Case
84-LCC (J-Lead)
Description
IC MULTIPLEXER 1 X 16:16 84PLCC
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Package / Case :
84-LCC (J-Lead)
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
72V
Voltage Supply Source :
Single Supply
Independent Circuits :
1
Type :
Multiplexer
Circuit :
1 x 16:16
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Base Part Number :
72V90823
Datasheets
IDT72V90823JG
3V~3.6V 72V90823 Signal switch 72V Series
IDT72V90823JG Overview
Providing this information in the 84-LCC (J-Lead) enables digital switch board space to be saved.The package is in the form of Tube.Mounting is performed using Surface Mount.In the multiplexers, the analog IC Multiplexer is used.By keeping the operating temperature at -40°C~85°C, turn signal switch will not be affected by external factors.The turn signal switch is designed for use with a 3V~3.6V supply voltage, which gives it a lot of flexibility.With the 72V series, the multiplexers are suitable for a diverse range of applications.The part number for 72V90823 can be used to find its logic switch related parts as well.