IDT72V7290L10BBG
Mfr.Part #
IDT72V7290L10BBG
Package / Case
256-BBGA
Description
IC FIFO 256X9 10NS 256BGA
Product Category :
FIFOs Memory
Access Time :
6.5ns
Bus Directional :
Uni-Directional
Current - Supply (Max) :
75mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
FWFT Support :
yes
Package / Case :
256-BBGA
Base Part Number :
72V7290
Expansion Type :
Depth, Width
Series :
72V
Function :
SYNCHRONOUS
Data Rate :
100MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C
Packaging :
Tray
Memory Size :
2.25M 32K x 72
Datasheets
IDT72V7290L10BBG
72V7290 FIFO memory IC 72V Series 2.25M 32K x 72 6.5ns
IDT72V7290L10BBG Overview
256-BBGA is the package in which FIFO memory chip is contained.Tray case is used for packaging.There is a memory of 2.25M 32K x 72 on the FIFO chip that can be used to store applications and data.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .A 3.15V~3.45V supply voltage is required to power it.It is a component from the 72V series.A FIFO's maximum operating supply current of 75mA is available.In terms of its family, it is part of the 72V7290 family.
IDT72V7290L10BBG Features
2.25M 32K x 72 memory size
72V series