IDT71V3557SA80BGG
Mfr.Part #
IDT71V3557SA80BGG
Package / Case
119-BGA
Description
IC SRAM 4.5MBIT PARALLEL 119PBGA
Package / Case :
119-BGA
Memory Format :
SRAM
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply :
3.135V~3.465V
Base Part Number :
IDT71V3557
Memory Size :
4.5Mb 128K x 36
Access Time :
8ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supplier Device Package :
119-PBGA (14x22)
Datasheets
IDT71V3557SA80BGG
Intersil (Renesas Electronics Corporation) IDT71V3557SA80BGG
Memory Intersil (Renesas Electronics Corporation) IDT71V3557SA80BGG Overview
IDT71V3557SA80BGG Features
The IDT71V3557SA80BGG IC boasts a range of features that enhance its functionality in demanding environments. It offers a stable operation at a speed of 80 MHz, which is ideal for high-performance applications. The SRAM's synchronous operation ensures that data exchange is both swift and precise, minimizing delays and increasing system efficiency. The device's low-power consumption makes it suitable for energy-sensitive applications, reducing overall system power demands.