IDT71V3556S166PF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IDT71V3556S166PF
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 4.5MBIT PARALLEL 100TQFP
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Voltage - Supply :
3.135V~3.465V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Type :
Volatile
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Memory Interface :
Parallel
Package / Case :
100-LQFP
Mounting Type :
Surface Mount
Access Time :
3.5ns
Base Part Number :
IDT71V3556
Memory Size :
4.5Mb 128K x 36
Clock Frequency :
166MHz