IDT71016S20PH8
Mfr.Part #
IDT71016S20PH8
Package / Case
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 44TSOP II
Memory
Base Part Number :
IDT71016
Package / Case :
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Memory Size :
1Mb 64K x 16
Memory Interface :
Parallel
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Memory Format :
SRAM
Memory Type :
Volatile
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
44-TSOP II
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Write Cycle Time - Word, Page :
20ns
Access Time :
20ns
Datasheets
IDT71016S20PH8
Introducing Memory Intersil (Renesas Electronics Corporation) IDT71016S20PH8 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:IDT71016, Package / Case:44-TSOP (0.400, 10.16mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, IDT71016S20PH8 pinout, IDT71016S20PH8 datasheet PDF, IDT71016S20PH8 amp .Beyond Memory Intersil (Renesas Electronics Corporation) IDT71016S20PH8 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.