IDT71016S15YI8
Mfr.Part #
IDT71016S15YI8
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 44SOJ
Memory
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Supply Current-Max :
0.18mA
Published :
Temperature Grade :
Industrial
Interface :
Parallel
Length :
28.575mm
Number of Pins :
44
Organization :
64KX16
Packaging :
Tape and Reel (TR)
I/O Type :
COMMON
Surface Mount :
yes
Standby Current-Max :
0.01A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Memory Width :
16
Width :
10.16mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Power Supplies :
5V
Memory Type :
RAM, SRAM - Asynchronous
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Output Characteristics :
3-STATE
Pin Count :
44
Height Seated (Max) :
3.683mm
Supply Voltage :
5V
Access Time (Max) :
15 ns
Min Operating Temperature :
-40°C
Standby Voltage-Min :
4.5V
Memory Density :
1048576 bit
Terminal Form :
J BEND
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V