IDT71016S12PH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IDT71016S12PH
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 44TSOP II
Manufacturer :
Product Category :
Memory
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
44-TSOP II
Memory Interface :
Parallel
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Format :
SRAM
Package / Case :
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Base Part Number :
IDT71016
Access Time :
12ns
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Memory Size :
1Mb 64K x 16
Write Cycle Time - Word, Page :
12ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
IDT71016S12PH
Introducing Memory Intersil (Renesas Electronics Corporation) IDT71016S12PH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:44-TSOP (0.400, 10.16mm Width), Base Part Number:IDT71016, Operating Temperature:0°C~70°C TA, IDT71016S12PH pinout, IDT71016S12PH datasheet PDF, IDT71016S12PH amp .Beyond Memory Intersil (Renesas Electronics Corporation) IDT71016S12PH ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.