IDSD-16-D-13.00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IDSD-16-D-13.00
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
INSULATION DISPLACEMENT TERMINAL
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Type :
Flat Ribbon
Cable Length :
13 in
Current Rating :
3.4 A
Packaging :
Bulk
Gender :
Female / Female
Series :
IDSD
Product :
IDC Ribbon Cable Assemblies
Pitch :
2.54 mm
Wire Gauge - AWG :
28 AWG
Voltage Rating :
425 VAC, 600 VDC