IDP20E65D2XKSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IDP20E65D2XKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 650V 40A TO220-2
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-40°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Current :
40A
Average Rectified Current :
40A
Number of Terminations :
2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Peak Non-Repetitive Surge Current :
120A
Number of Elements :
1
Lead Free :
Lead Free
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
650V
Max Reverse Voltage (DC) :
650V
Number of Phases :
1
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Additional Feature :
PD-CASE
Mount :
Through Hole
Diode Type :
Standard
Element Configuration :
Single
Peak Reverse Current :
Diode Element Material :
SILICON
Case Connection :
CATHODE
Current - Average Rectified (Io) :
40A DC
Published :
2013
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Pins :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Reverse Recovery Time :
43 ns
Max Operating Temperature :
175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 650V
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Package / Case :
TO-220-2
Halogen Free :
Halogen Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.2V @ 20A
Datasheets
IDP20E65D2XKSA1
Infineon Technologies IDP20E65D2XKSA1
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.2V @ 20A -40°C~175°C 40μA @ 650V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
IDP20E65D2XKSA1 Overview
Devices with this rating have an average rectified current of 40A volts.40A is the maximum value of forward current.Using the data chart, the peak reverse is 40μA in the datasheets.
IDP20E65D2XKSA1 Features
an average rectified current of 40A volts
the peak reverse is 40μA
IDP20E65D2XKSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
IDP20E65D2XKSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB