IDCS5020ER6R8M
Mfr.Part #
IDCS5020ER6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 2.2A 75 MOHM SMD
Height :
5.08mm
Size / Dimension :
0.510Lx0.370W 12.95mmx9.40mm
DC Resistance (DCR) :
75mOhm Max
Test Frequency :
100kHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
Not
Current Rating :
2.2A
Min Operating Temperature :
-40°C
Depth :
9.4mm
Current - Saturation :
2.8A
Current Rating (Amps) :
2.2A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance :
6.8μH
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Length :
12.954mm
Surface Mount
Composition :
Wirewound
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
9.398mm
Datasheets
IDCS5020ER6R8M
IDCS5020ER6R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD