IDC5020ER102M
Mfr.Part #
IDC5020ER102M
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 1MH 300MA 3 OHM SMD
Depth :
9.4mm
Inductance :
1mH
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
Nonstandard
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating :
300mA
DC Current :
300mA
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
100kHz
Published :
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
3Ohm Max
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Case/Size Code :
Height :
5.21mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.510Lx0.370W 12.95mmx9.40mm
Max DC Current :
300mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
Military Standard :
Not
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Series :
IDC-5020
Height Seated (Max) :
0.205 5.21mm
Shielding :
No
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 13 INCH
Datasheets
IDC5020ER102M
IDC5020ER102M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD