ID15P33E4GV00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ID15P33E4GV00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Stock
788
In Stock :
788
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
Flash
Factory Lead Time :
10 Weeks
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Current Rating :
5A
Number of Terminations :
15
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Dielectric Material :
Polyester
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Rows :
2
Series :
ID
Voltage - Rated :
300V
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Housing Material :
Polyester
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Signal
Termination :
Solder
Number of Contacts :
15
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
18.7mm
Connector Style :
D-Sub
Length :
39.14mm
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Pitch :
2.74mm
Max Supply Voltage :
300V
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Ports :
1
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Datasheets
ID15P33E4GV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions ID15P33E4GV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:15, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, ID15P33E4GV00LF pinout, ID15P33E4GV00LF datasheet PDF, ID15P33E4GV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions ID15P33E4GV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions ID15P33E4GV00LF
ID15P33E4GV00LF Overview
ID15P33E4GV00LF Features
15 basic kinds of terminations
ID series
ID15P33E4GV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
ID15P33E4GV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP