ICS30LF15NOM1-FB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ICS30LF15NOM1-FB
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Sensor Type :
Inductive
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Housing Material :
Metal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
IP67, IP68, IP69K
Series :
ICS
Voltage - Supply :
10V~36V
Sensing Distance :
0.591 (15mm)
Factory Lead Time :
3 Weeks
Termination Style :
Connector
Operating Temperature :
-40°C~90°C
Indicator :
LED
Material - Body :
Stainless Steel
Published :
Output Type :
NPN-NO, 4-Wire
Response Frequency :
1kHz
Datasheets
ICS30LF15NOM1-FB
10V~36V Inductive Cylinder, Threaded - M30 ICS Series Stainless Steel Connector Cylinder, Threaded - M30
ICS30LF15NOM1-FB Overview
ICS30LF15NOM1-FB Features
ICS Series
Operating Temperature: -40°C~90°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 1kHz